Rüzgar Tüneli Testleri

Türkiye'nin en büyük Atmosferik Rüzgar Tüneli Turbotek ve Alfer işbirliği ile Alfer firmasının Sincan Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrika alanı içerisinde kurulmuş ve faaliyete geçirilmiştir.

Turbotek'in Havacılık, Turbomakina Tasarımı ve Rüzgar Tüneli konularındaki uzmanlık ve deneyimi ile Alfer'in fan tasarım ve imalat konularındaki uzmanlık ve deneyiminin birleştirilmesi ile 3.2mx2.5m Test Kesitli Atmosferik Sınır Tabaka Rüzgar Tüneli'nde Bina, Rotor ve Araç Aerodinamiği Testleri gerçekleştirilmektedir.

Rüzgar Tüneli'nin kalibrasyon testleri tamamlanmış olup, maksimum 40m/sn. hızındaki tünelde 1/300 ölçekli bina modelleri üzerinde 16 yönde 500 basınç prizinden eş zamanlı olarak Rüzgar Basınç verisi alınarak ölçüm yapılabilmektedir.

Atmosferik Sınır Tabaka içinde rüzgar hızlarının ve türbülans etkilerinin yükseklikle değişimini tanımlayan rüzgar profilinin belirlenmesinde Eurocode EN 1991-1-, ASCE ya da SNIP standardı dikkate alınmaktadır. Rüzgar Tünelinden alınan hız bilgileri ayrıca bilgisayar simülasyonları ile doğrulanmaktadır. Yapılan testler ve bilgisayar simülasyonu sonrasında binalar için cephelerde oluşan rüzgar yükleri ve rüzgar konfor verileri raporlanarak sunulmaktadır.

Rüzgar Tüneli Testleri
Rüzgar Tüneli Testleri
Rüzgar Tüneli Testleri
Rüzgar Tüneli Testleri
Rüzgar Tüneli Testleri
Rüzgar Tüneli Testleri